Stretching i trening powięziowy
Stretching to zwykle niedoceniany i pomijany element aktywności fizycznej. O jego znaczeniu wiele osób przekonuje się dopiero, gdy zaczyna brakować im zakresu ruchu w codziennych czynnościach, odczuwają sztywność lub nawet bóle mięśni i stawów, a aktywność sportowa staje się wręcz niemożliwa.
Siedzący tryb życia, długotrwałe utrzymywanie jednostajnej pozycji, ciężki trening siłowy, nieprawidłowe wzorce ruchowe, a także stres i napięcia psychologiczne prowadzą do przeciążenia i skurczenia pewnych grup mięśniowych. Inne mięśnie stają się z kolei zbyt rozciągnięte i osłabione. Prowadzi to do zaburzeń w całym układzie ruchu, powodując dalsze utrwalanie się nieprawidłowych wzorców ruchowych, szybszego zużywania się stawów i dolegliwości bólowych.

Żeby temu zapobiec, warto włączyć rozciąganie i trening powięziowy do własnej rutyny treningowej.
W ramach rozgrzewki przed każdym treningiem najlepiej sprawdzi sie stretching dynamiczny, a po treningu - statyczny, który wspomoże regenerację mięśni.
Warto też pomyśleć o stretchingu jako odrębnej jednostce treningowej. Trener personalny pomoże w określeniu, jakie grupy mięśniowe są przykurczone, gdzie brakuje zakresu ruchomości, a które mięśnie trzeba wzmacniać. W efekcie takiego treningu poprawia się postawa ciała, zmniejszają dolegliwości bólowe, mięśnie stają się bardziej elastyczne, a dzięki temu silniejsze i mniej narażone na kontuzje. Dzięki przywróceniu równowagi w ciele zdecydowanie polepsza się komfort i jakość życia.
Stretching polecany jest także osobom, które chcą się zrelaksować, aktywnie odpocząć, wyciszyć. Dzięki połączeniu elementów jogi i tai-chi, koncentracji na oddechu i reakcjach własnego ciała można osiągnąć stan prawdziwego relaksu.