trener personalny poznań

Trening funkcjonalny

02/08/2017

     W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się trening funkcjonalny, czyli trening zorientowany nie na poprawę samopoczucia czy kształtowanie sylwetki (choć są to niewątpliwie jego "skutki uboczne"), tylko na poprawę funkcjonowania - zarówno w sporcie jak i w zwykłej, codziennej aktywności.


     Każdy z nas wykonuje codziennie czynności, które można sprowadzić do podstawowych wzorców ruchowych - poruszanie się (chód, trucht, bieg), przysiad (np.siadanie i wstawanie z krzesła), martwy ciąg (podnoszenie przedmiotów), pchanie, przyciąganie, czy skręty tułowia. Trening funkcjonalny bazuje właśnie na tych podstawowych wzorcach ruchu. Jego celem jest uzyskanie takiej stabilności, mobilności i siły, by ruch był efektywny i bezpieczny, przyczyniał się do poprawy zdrowia a nie pociągał za sobą ryzyka przeciążeń i kontuzji.

     Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w fizjoterapii i pierwotnie zalecany był pacjentom po kontuzjach, urazach, a także kobietom w ciąży, jako alternatywa dla tradycyjnego treningu siłowego czy wytrzymałościowego, a także skuteczna metoda zapobiegania kontuzjom. Jego znaczenie doceniono też w treningu sportowym, wykorzystując w nim metody specyficzne dla danej dyscypliny sportowej.

     Jednak nie tylko sportowcy czy osoby o obniżonej sprawności odniosą korzyści z tego typu treningu. Najważniejsze zalety treningu funkcjonalnego :

  • Koncentruje się na ruchu, wzorcach ruchowych, nie na pracy poszczególnych mięśni, dzięki czemu ma realne przełożenie na poprawę funkcjonowania w innych dziedzinach życia;

  • Przyczynia się do poprawy postawy ciała i przywrócenia równowagi mięśniowej, często zaburzonej przez siedzący tryb życia, stres czy pracę;

  • Bazuje na złożonych, wielostawowych ćwiczeniach, angażujących całe ciało, także głębokie mięśnie stabilizujące, co prowadzi do lepszych efektów zarówno jeżeli chodzi o rozwój sprawności, zdrowia jak i sylwetki;

  • Prowadzi do harmonijnego rozwoju wysportowanej sylwetki;

  • Szczególny nacisk kładzie na stabilizację core tj. głębokich mięśni, tworzących "gorset" chroniący i stabilizujący kręgosłup;

  • Każda sesja ma na celu poprawę mobilności, stabilności, równowagi, siły mięśni i core;

  • Zapobiega urazom i kontuzjom poprzez przywrócenie pełnego zakresu ruchomości, wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych, wzmocnienie mięśni.

  • Praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej;

  • Redukuje i zapobiega skutkom siedzącego trybu życia (bóle pleców, osłabienie mięśni, nieprawidłowa postawa ciała).

     Trener personalny, który ma wiedzę i doświadczenie w treningu funkcjonalnym, właściwie określi aktualny poziom funkcjonowania klienta, jego potrzeby i ułoży najbardziej optymalny dla niego plan treningowy. Metody i akcesoria wykorzystywane w treningu funkcjonalnym są bardzo różne - od piłek, gum, taśm TRX do kettlebells i sztang.