trener personalny poznań

Trening siłowy

14/07/2017

     Trening siłowy, czyli - najprościej ujmując - trening z obciążeniem, to zdecydowanie najefektywniejszy sposób kształowania sylwetki i zdrowia. Bez względu jaki jest Twój cel - poprawa samopoczucia, wzrost siły, wytrzymałości, utrata zbędnych kilogramów czy zbudowanie umięśnionej sylwetki - nie ma do niego lepszej drogi. 

    Godziny spędzane na bieżni czy orbitreku, nawet w połączeniu z najlepszą dietą, nie przyniosą takich efektów jak właśnie trening z obciążeniem.

    Wciąż jeszcze (zwłaszcza wśród kobiet) można spotkać się z obawami, czy tego typu trening jest na pewno bezpieczny, nie spowoduje urazów czy nadmiernego (sic!) umięśnienia. To nieuzasadnione stereotypy, mające źródło w obserwacji zawodowych kulturystów. 

    Regularny i dostosowany (najlepiej przez Trenera Personalnego) do konkretnej osoby trening siłowy przynieść może tylko korzyści:

- wzmacnia i buduje mięśnie, które przy współczesnym, siedzącym stylu życia często są osłabione i zanikają. Tymczasem mięśnie są podstawą siły fizycznej (która przydaje się nawet w naszych wygodnych czasach), atrakcyjnego wyglądu (zgrabna, prosta sylwetka, jędrne ciało) i przede wszystkim zdrowia.

- przyspiesza metabolizm, co oznacza, że nawet po zakończeniu wysiłku (do 38 godzin!) organizm spala więcej kalorii, dzięki czemu - przy odpowiedniej diecie łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Dodatkowo większa masa mięśniowa oznacza wzrost metabolizu spoczynkowego, ponieważ  generuje większe zapotrzebowanie energetyczne niż taka sama ilość tkanki tłuszczowej.

- poprawia wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu zapobiega cukrzycy, zepołowi metabolicznemu i nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej;

- wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie;

- wzmacnia ścięgna i więzadła, dzięki czemu zapobiega kontuzjom;

- zapobiega utracie masy mięśniowej i gęstości kości u osób w starszym wieku;

- zmniejsza ryzyko raka i chorób przewlekłych;

- wzmacnia serce i normalizuje ciśnienie krwi;

- poprawia sprawność i elastyczność;

- pomaga poprawić wyniki w innych dyscyplinach sportowych;

- polepsza jakość snu;

- wspomaga funkcje poznawcze, koncentrację, uwagę, nastrój, redukuje stres,     zapobiega depresji;

- pozytywnie wpływa na życie seksualne;

- zdecydowanie wpływa na wzrost pewności siebie.

    Efekty treningu siłowego można zobaczyć naprawdę szybko, o ile jest on dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby i połączony z odpowiednią dietą. 

    Dlatego zachęcam do skorzystania z usług Trenera Personalnego, który nie tylko przygotuje plan treningowy spersonalizowany pod względem celów, potrzeb i możliwości konkretnej osoby, ale też będzie czuwał nad prawidłową techniką ćwiczeń dla bezpieczeństwa i optymalnych rezultatów.

    Zapraszam do umówienia się na bezpłatną konsultację, w trakcie której omówimy Twoje cele treningowe, stopień zaawasowania i możliwości i w zależności od nich stworzę indywidualny plan treningowy i omówimy dalszą współpracę.

    Tego typu trening trwa 1-1,5 godziny, zawsze rozpoczynam go od funkcjonalnej rozgrzewki i kończę krótką sesją rozciągania. Metody i przyrządy będą zależeć głównie od Twoich celów i stopnia zaawansowania - wolne ciężary, wyciągi, maszyny, taśmy oporowe, kettlebells, a także trening z obciążeniem własnego ciała.